Kancelaria radcy prawnego Agnieszka Poniewierka zajmuje się pełną obsługą prawną procesów budowlanych – bez względu na to, czy jest to budowa domu jednorodzinnego, czy dużego obiektu handlowego. Proces inwestycyjny wymaga uzyskania wielu zezwoleń i dopełnienia szeregu procedur. Prawnik prawo budowlane Kraków wspiera inwestorów na kolejnych etapach procesu budowlanego.
Doświadczenie w zakresie prawa budowlanego pozwala nam sprawnie poruszać się po różnych regulacjach prawnych. Podstawowymi aktami prawnymi związanymi z prawem budowlanym są ustawa Prawo budowlane, rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, natomiast wszystkie procedury dotyczące pozwoleń prowadzone są w oparciu o Kodeks postępowania administracyjnego.
Rozpoczęcie inwestycji budowlanej możliwe jest po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych. Pierwszym z nich jest pozwolenie na budowę. Art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego jasno określa, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Przypadki, w których pozwolenie na budowę nie jest wymagane (należy natomiast posiadać zgłoszenie), wskazano w art. 29-31 tej ustawy.
Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w:
Wniosek można złożyć w starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim, urzędach miast na prawach powiatu. Wniosek o pozwolenie na budowę powinien zawierać po 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Ponadto wnioskodawca składa:
Po złożeniu wniosku urzędnicy sprawdzają, czy wniosek jest kompletny. W razie stwierdzenia braków urząd wezwie wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Analizują też zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wymaganiami ochrony środowiska, ustaleniami uchwały o określeniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
Urząd powinien wydać decyzję w sprawie wydania pozwolenia na budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie. Jeśli jest pozytywna, urząd „zwraca” 1 egzemplarz projektu budowlanego. Drugi egzemplarz jest przekazywany nadzorowi budowlanemu, trzeci zaś pozostaje w urzędzie, który wydał pozwolenie na budowę.
W przypadku odmowy udzielenia pozwolenia na budowę lub jego zaskarżenia prawnik budowlany Kraków przygotuje odwołania od decyzji i będzie reprezentował klienta przed organami administracji oraz sądami. Cały proces jest ściśle sformalizowany, zatem pomoc doświadczonego radcy prawnego prawo budowlane w takich sytuacjach pozwala uniknąć błędów i zaoszczędzić czas.
Prawo budowlane to złożona dziedzina, która wymaga szczegółowej wiedzy oraz praktyki. W zakres świadczonych przez nas usług prawnych w obszarze prawa budowlanego wchodzi w szczególności:
Kancelaria prawnik budowlany w Krakowie kieruje swoje usługi do inwestorów, wykonawców i podwykonawców. Dobry prawnik od prawa budowlanego jest niezbędny, gdy dojdzie do sporów w toku realizacji inwestycji budowlanej, ale jego zaangażowanie daje inwestorowi pewność, że wszystkie procedury zostaną w prawidłowy sposób przeprowadzone.
Zapewniamy klientom bezpieczeństwo i profesjonalizm w realizacji ich projektów.